Jednym z największych zaskoczeń dla mnie jako fotografa porodowego jest liczba przypadków, kiedy przyszła mama, która bardzo chciałaby mieć zdjęcia z porodu mówi, że jej partner, mąż, tata dziecka nie wyraził zgody i niestety nie ma możliwości sfotografowania tych wyjątkowych chwil. Oczywistym jest dla mnie, że oby dwoje rodziców muszą tego chcieć i akceptować fakt, że będę podczas porodu. Rozumiem też, że to są bardzo wyjątkowe, intymne chwile i każdy z nas ma gdzie indziej granice prywatności, za które nie wpuszcza innych osób. Dlatego też zasadniczo nie namawiam i nie przekonuję – wahającym się, radzę żeby po prostu obejrzeli moje zdjęcia i zobaczyli jak fotografuję.

Dziś jednak chciałabym zrobić coś więcej – napisać do Ciebie, przyszły tato, dlaczego warto byś powiedział swojej żonie, partnerce, narzeczonej „TAK”, gdy zapyta Cię czy zgodziłbyś się na fotografa podczas porodu.

Kobieta podczas porodu skoncentrowana jest na tym aby urodzić.

Twoja partnerka, żona, narzeczona w porodzie zorientowana jest na cel wydania dziecka na świat. Towarzyszą temu wielkie emocje, ogrom adrenaliny. W takich okolicznościach nie jest możliwe, aby zapamiętała szczegóły tych pięknych chwil. Nie będzie pamiętać jak dokładnie wyglądało dziecko, jak witaliście go na świecie. Dzięki fotografiom będzie mogła do tych obrazów powrócić.

Kobieta nie widzi swojej siły w porodzie

Poród dla kobiety jest niesamowitym doświadczeniem. Sam zobaczysz jak jest silna i dzielna w porodzie. Pozwól i jej zobaczyć siebie na zdjęciach jak wspaniale dała radę dać życie Waszemu dziecku. Będzie to dla niej siła również do późniejszego zmagania się z różnych doświadczeniami w życiu.

Jak Ty robisz zdjęcia to patrzysz na te chwilę przez aparat

Wielu facetów powiedziało mi, że fotograf podczas porodu jest dla nich prawdziwym wybawieniem od stresu, że trzeba myśleć o aparacie. Czasem myśl o zrobieniu „ładnego” zdjęcia powoduje, że ciężko skupić się na tym co właściwie się dzieje. A przecież dzieje się prawdziwy cud – Twój własny cud. Nie warto na niego patrzeć przez wizjer aparatu. Fotografując porody widzę, że poród dla mężczyzny jest również dużym przeżyciem. Będzie i dla Ciebie, więc pozwól go sobie przeżywać w pełni, bez myślenia o robieniu zdjęcia.

Jak Ty robisz zdjęcia to nie ma Cię na nich

Mężczyźni są wspaniali na sali porodowej.  Są wielkim wsparciem dla kobiety – i fizycznym, kiedy trzymają za rękę, robią masaż, podają wodę, i psychicznym, kiedy motywują rodząca kobietę do dalszego wysiłku. Pozwól na to aby Twoja partnerka, żona mogła to później zobaczyć na zdjęciach jak Ty to przeżywałeś. Dzięki Twojej decyzji kiedyś Twoje dziecko będzie mogło zobaczyć jak Ty je witałeś na świecie – jak wspierałeś jego mamę, Twoje łzy wzruszenia, dumę i radość kiedy pierwszy raz wziąłeś je na ręce.

Fotograf uchwyci te chwile w wyjątkowy, ponadczasowy sposób

Doświadczony fotograf porodowy, który jest na sali gdzieś z boku zatrzyma na fotografiach te momenty, w których piękne emocje będą stanowiły dla Was jedyną w swoim rodzaju pamiątkę. Kiedy Ty nagle wyciągasz aparat pomiędzy trzymaniem za rękę a podawaniem wody zdjęcia są bardziej pozowane i mogę nie oddawać spontanicznych reakcji i wzruszeń. Fotograf potrafi też wybrać perspektywę, przysłonę i kompozycję aby nie były to zwykłe zdjęcia a artystyczne ujęcia, które po profesjonalnej obróbce będą wzbudzać Wasz zachwyt. I jeszcze jedno – często poród odbywa się w półmroku gdzie bez profesjonalnego sprzętu ciężko jest zrobić dobrej jakości zdjęcie. Jeśli Cię więc Twoja żona, partnerka, narzeczona zapyta czy fotograf mógłby dla Was zapamiętać ten cud na zdjęciach to po prostu powiedz „TAK”. Ja obiecuję, że będą to fotografie do których będziecie chcieli chętnie wracać i kiedyś z dumą pokażecie je swojemu dziecku, żeby samo zobaczyło jak pięknie było witane na świecie, z jaką miłością i radością obojga Was. Pamiętaj też, że te fotografie są dla Was i tylko Wy zdecydujecie komu je później pokażecie. Upublicznianie zdjęć to zupełnie inna historia i pewnie też o niej